مركز كنترل و پیشگیری از امراض ایالات متحده اعلام كرد تغییر دستورالعمل مقامات بهداشتی آمریكا برای كنترل شیوع كروناویروس

به گزارش آنی غذا در حالیكه عموم مردم در آمریكا به ضرورت استفاده از ماسك و پوشاندن صورت برای كنترل شیوع كووید-۱۹ سفارش می شوند، یك دانشمند ارشد آمریكایی مدعی شده كه كروناویروس جدید امكان دارد از راه صحبت كردن و با تنفس معمولی هم پخش شود.
به گزارش آنی غذا به نقل از ایسنا، آنتونی فاوسی، رئیس بیماری های عفونی انستیتوی ملی بهداشت ایالات متحده با اشاره به تغییر در دستورالعمل مركز كنترل و جلوگیری از امراض این كشور در راه كنترل شیوع كروناویروس جدید اعلام نمود: دستورالعمل استفاده از ماسك از این پس تغییر خواهد كرد، چون كه بعضی از اطلاعات اخیر نشان داده كه این ویروس می تواند حتی بدون سرفه و عطسه و در مواقعی كه مردم فقط با هم صحبت می كنند هم گسترش یابد.
تابحال سفارش های رسمیِ بهداشتی در خصوص این بود كه تنها كادر درمانی، افراد مبتلا به كووید-۱۹ و افرادی كه از بیماران در خانه مراقبت می كنند باید از ماسك استفاده كنند.
با این وجود نتایج تحقیقات اخیرِ آكادمی ملی علوم آمریكا (NAS) كه طی نامه ای به كاخ سفید ارسال شده، گرچه هنوز قطعی نیست اما از آن حكایت می كند كه كروناویروس از راه تنفس و به واسطه صحبت كردن هم قابلیت انتشار دارد.
تابحال آژانس های بهداشتی آمریكا اعلام نموده بودند كه مسیر اصلی انتقال كروناویروس از راه قطرات تنفسی به قطر حدود یك میلی متری است كه هنگام عطسه یا سرفه توسط افراد بیمار در هوا پخش می شود اما این قطرات به سرعت در فاصله حدود یك متری روی زمین سقوط می كنند.
با این وجود مطالعات تازه تر نشان داده كه این ویروس هم چنین می تواند بعد از خروج از تنفس افراد بیمار در مه غلیظ معلق بماند یا به عبارتی با وجود امكان معلق ماندن كروناویروس در ذرات آئروسل هوا پیشگیری از شیوع آن خیلی سخت تر می شود، از همین رو برخی این گونه استدلال كرده اند كه بهتر است افراد در هنگام خروج از خانه صورت خویش را بپوشانند.
چندی قبل هم در یك مطالعه دیگر متخصصان انگلیسی مدعی شدند كه ویروس SARS-CoV-۲ می تواند تبدیل به یك آئروسل شود و تا سه ساعت در هوا باقی بماند، هر چند با عنایت به وسایل پزشكی خاص استفاده شده در این آزمایش، انتقادات زیادی به صحت آن وارد شد و منتقدان مدعی شدند در حالت طبیعی این اتفاق نمی افتد.
اما به صورت كلی نتایج چند مطالعه نشان داد استفاده از ماسك سبب كاهش قطرات تنفسیِ بیماران مبتلا به كروناویروس می شود.
از جانب دیگر یك یافته انتشار یافته در یك مقاله چینی این نگرانی را بوجود می آورد كه تجهیزات محافظ شخصی مورد استفاده ی كادر درمانی می تواند خود منبع ویروس های موجود در هوا باشد. یك تحقیق در ووهان نشان داد كه در دو بخش از بیمارستان ها بیشتر از دیگر بخش ها ویروس به صورت آئروسل وجود دارد كه شامل سرویسهای بهداشتی و اتاق تعویض لباس و تجهیزات محافظ شخصی كادر درمانی می شود. این ذرات آئروسل حتی اگر به اندازه ای نباشد كه به راحتی وارد مجرای تنفسی افراد شود اما می تواند از هوا روی دست ها و بدن افراد بنشیند.
بنا بر گزارش خبرگزاری فرانسه، این در حالیست كه سازمان جهانی بهداشت (WHO) در تحلیلی كه در تاریخ ۲۹ مارس منتشر گردید نوشت: انتقال آئروسلِ این ویروس تنها طی معالجات پزشكی خاص كه به كمك تنفسی نیاز باشد، رخ می دهد.