مدیركل تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی: هنوز ۶۰ درصد پزشكان دستگاه كارتخوان نصب نكرده اند

به گزارش آنی غذا مدیر كل دفتر تنظیم مقررات و نظارت بر برون سپاری سازمان امور مالیاتی درباره ثبت نام پزشكان در سامانه صندوق فروش اظهار داشت: تابحال كمتر از ۴۰ درصد در این سامانه ثبت نام كرده اند درصورتیكه انتظار داشتیم جامعه فرهیخته پزشكی تمكین به قانون شان بیشتر از آنچه تابحال رخ داده باشد.
علی رستم پور در گفت و گو با ایسنا، درباره طرح سامانه صندوق فروش كه قرار بود برای شفاف شدن درآمد پزشكان اجرایی شود، اظهار نمود: به سبب مصوبه مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه سال ۱۳۹۸ این گردنگیر گذاشته شد كه زیر گروه پزشكی همچون پزشك، دندان پزشك، داروساز، پیراپزشك، دامپزشك و زیر گروه هایی مثل ماماها، فیزیوتراپ ها، شنوایی سنجی، بینایی سنجی و امثال این ها نیز از شروع سال ۱۳۹۸ موظف می باشند از پایانه فروشگاهی در چهارچوب بخشنامه تبصره ۳ ماه ۱۶۹ استفاده كنند.
وی افزود: اواخر فروردین ماه، قانون بودجه به سازمان امور مالیاتی ابلاغ گردید. این حكم پیشنهاد دولت نبود مجلس بنابر پیشنهادات ارائه شده، این بند را مصوب كرده بود و این مساله در صحن علنی رای آورد و قانون شد. وقتی قانون ابلاغ گردید سازمان امور مالیاتی به شدت به دنبال اجرای آن بود ولی قبلش باید زیرساخت های لازم را فراهم می كرد. برای همین جلسات مختلفی را با مجموعه بانكی كشور برقرار كردیم تا بتوانیم به نحوی كه امكانپذیر است این تكلیف قانونی را انجام دهیم و هزینه اضافی هم تحمیل نشود، در نتیجه بهترین گزینه در امتداد اجرای این قانون، دستگاه های كارت خوان بود.
مدیر كل دفتر تنظیم مقررات و نظارت بر برون سپاری سازمان امور مالیاتی كشور افزود: در شش ماه دوم سال قبل پیش از اینكه این قانون بیاید، اقداماتی انجام داده بودیم و نهایتا در اسفند پارینه این قانون اصلاح گردید و به سازمان امور مالیاتی و مؤدی اجازه داد كه كارت خوان های متصل به شبكه بانكی را بعنوان ابزار در تجهیزات صندوق مكانیزه فروش بپذیرد.
رستم پور اضافه كرد: وقتی این اقدامات انجام شد. با شركت های PSP، بانك مركزی و شاپرك جلسات مختلفی را برگزار كردیم و در نهایت پس از اعلام آمادگی تمام شركت های PSP در مرداد ماه فراخوان را منتشر و اعلام كردیم كه تا ۲۱ مرداد دستگاه های كارتخوان را در سامانه ثبت كارتخوان ها ثبت گردد. برای این اقدام چند بار زمان تمدید گردید و ۱۵ شهریور ماه هم آخرین زمانش بود.
وی اشاره كرد: ولی باز هم بدون اینكه اعلام نماییم، آن هایی كه پس از ۱۵ تا اختتام شهریور ماه كارتخوان خودرا ثبت كردند را به منزله تمكین به قانون تلقی كردیم و به این افراد هم شناسه صندوق دادیم. عملا از اول مهر ماه قسمتی از جامعه پزشكی كارتخوان ها را نصب كردند كه این آمار به كمتر از ۴۰ درصد رسیده است. مهلت ثبت كارتخوان ها گذشته است؛ البته سیستم ما باز است و همین امروز هم می توان كارتخوان را ثبت نمود ولی آمارها دیگر آن رشد گذشته را ندارد.

مؤدیان می توانند به سامانه شكایت مردمی بازگشت كنند
وی در پاسخ به اینكه سامانه شكایت مردمی در این مورد شكایاتی را به ثبت رسانده است، اظهار داشت: این سامانه ۱۵۲۶ از گذشته هم بود و صرفا برای این كار طراحی نشده است. هر گونه سوال و ابهامی كه مؤدی اعلام نماید در این سامانه پاسخ می گیرد. وقتی نصب كارتخوان ها برای جامعه پزشكی الزامی شد هم اعلام كردیم كه هر گونه بحثی وجود دارد چه از جانب چه جامعه پزشكی و چه از جانب دیگر مؤدیان می توانند با این سامانه تماس بگیرند و اعلام كنند. در صورت عدم رعایت قانون علاوه بر این می توانند با سامانه وزارت بهداشت هم تماس بگیرند.

مؤدیانی كه به قانون تمكین كنند ۱۰ درصد از مالیات شان بخشیده می شود
رستم پور اشاره كرد: حالا فقط بحث گردنگیر را داریم، نتیجه تمكین یا عدم تمكین سال بعد مشخص می شود وقتی اظهارنامه های ۱۳۹۸ می آید آنها كه تمكین به قانون كردند از مُشوق برخوردار می شوند و ۱۰ درصد مالیات احرازی شان بخشیده خواهد شد و آن هایی كه به قانون تمكین نكردند، جریمه می شوند.

مقدار جریمه ۲ درصد از درآمد است
وی درباره میزان جریمه ها نیز اظهار داشت: سازمان امور مالیاتی مجری قانون است و قانون می گوید آن هایی كه صندوق فروش را نصب نكنند دو درصد درآمدشان بعنوان جریمه ستاندن خواهد شد.

پرداخت نقدی ویزیت مشكلی ندارد
مدیر كل دفتر تنظیم مقررات و نظارت بر برون سپاری سازمان امور مالیاتی كشور درباره اینكه آیا پرداخت نقدی به پزشك اشكالی در سامانه شفاف سازی درآمد به وجود می آورد و با قانون تضادی دارد؟ اظهار داشت: كسانی كه می خواهند حق ویزیت خودرا نقدی پرداخت كنند می توانند پرداخت كنند. هیچ ایرادی ندارد، چونكه اصلا مبنی تشخیص درآمد صرفا كارت خوان ها نخواهد بود. مثلا پزشكی احتمال دارد كارش جراحی باشد و حجم مبلغ جراحی را به سبب سقف محدود به صورت كارتخوان نتوانید پرداخت كنید و به نحو دیگری پرداخت گردد. همه این درآمدها در اظهارنامه مالیاتی ابراز خواهد شد كه مبنی درآمد هم همان مبالغ اظهاری است.
رستم پور اظهار نمود: انتظار داشتیم كه جامعه فرهیخته پزشكی تمكین به قانون شان بیشتر از این چیزی باشد كه تابحال رخ داده است، بااینكه دوستان دلیلهای خاص خودرا دارند و احساس كردند تبعیضی برای این جامعه قائل شده و مورد حجمه رسانه ای قرار گرفتند ولی بارها هم گفته شده كه در سال قبل اتفاق هایی افتاد كه در مظان فرار مالیاتی قرار گرفتند و مجلس شورای اسلامی هم تصمیم گرفت كه درآمدهای این صنف را شفاف كند و ابزار شفافیت هم همین دستگاه های كارت خوان بود. اما این مقاومت در مقابل قانون شائبه اینكه آنها مالیات پرداخت نمی كنند را پر رنگ می كند؛ پس سفارش می نماییم كه بااینكه با تاخیر اما باز هم بیایند و در این سامانه ثبت نام كنند و سازمان مالیاتی در برخوردهای خود همه این رفتارهای مثبت و منفی را مد نظر قرار خواهد داد.
به گزارش آنی غذا به نقل از ایسنا، صندوق مكانیزه فروش (POS) یك سیستم حسابداری فروش كامپیوتری است كه با استفاده از نرم افزارهای حسابداری فروشگاهی و در مدلهای مختلف عرضه می شود.
این سیستم برای ثبت و ذخیره اطلاعات خرید و فروش، هزینه ها و نگهداری كالاهای موجود در انبار كارخانه های تولیدی یا فروشگاه های مختلف مانند فروشگاه های قطعات اتومبیل، مصالح ساختمانی، تأسیسات ساختمانی و … بكار می رود.
گفته می شود كه اگر واقعاً همه فعالان اقتصادی یا مؤدیان مالیاتی طبق قانون جدید، ملزم به استفاده از این سیستم ها شوند، سیستم مالیاتی كاملاً شفاف می شود و دیگر نیازی به استفاده از روش های پلیسی برای جلوگیری از فرار مالیاتی نخواهد بود.

منبع: