از پای دیابتیك چه می دانید؟

به گزارش آنی غذا افراد دیابتی در مقایسه با سایر افراد مشكلاتی با پاهایشان دارند، مهم ترین روش برای جلوگیری از صدمه به پاها، حفظ قندخون در محدوده طبیعی، تغذیه صحیح و رعایت بهداشت فردی است.
به گزارش آنی غذا به نقل از ایسنا، به صورت عادی هنگامی كه پای ما صدمه می بیند یا عفونتی برای آن به وجود بیاید، درد برایمان هشداری برای رجوع پزشك و آمادگی برای شرایط خطر خواهد بود. در افراد دیابتی اعصاب پا، تحت تاثیر دیابت قرار گرفته و درد كمتری در پاها حس می شود؛ این یعنی افراد دیابتی امكان دارد درد ناشی از یك بریدگی كوچك یا تاول در پایشان را احساس نكنند.
احساس كرختی یا سوزن سوزن شدن می تواند نشان از عدم خونرسانی كافی به این عضو باشد. در فرد دیابتی، عروق پا تحت تاثیر قرارگرفته و تنگ و سخت می شوند بنابراین، حجم خون كمتری را به سمت پاها هدایت می كند. از نشانه های اختلال در خون رسانی به پا سرد شدن، رنگ پریدگی و كبود شدن پاها خصوصا انگشتان است.
چه زمانی قطع پا ضروری می شود؟ نكته قابل توجه آن است كه اگر بریدگی ها درمان نشوند عفونت كرده و می تواند سبب سیاه شدن پا شود. «گانگرن» یا سیاه شدن پا عارضه ای است كه در صورت عدم درمان، می تواند به قطع پا منجر شود تا از صدمه به بخش های بالاتر جلوگیری كند.
در بیماران دیابتی كه اعصاب و عروق با یكدیگر درگیراند، حتی زخم های كوچك هم باید مهم تلقی شوند چونكه امكان دارد عفونت سریعا گسترش پیدا كرده و تمام طول پا و حتی كل بدن را درگیر كند. قرمزی، تعریق و داغ شدن پا از نشانه های عفونت در این عضو هستند.
هنگامی كه خون كمتری به پا می رسد، این عضو به اندازه كافی اكسیژن و غذا دریافت نمی كند و همین سبب می شود نتواند در مقابل عفونت ها جنگیده و به درستی زخم هارا ترمیم كند. مهم ترین روش برای جلوگیری از صدمه به پاها حفظ سطح قندخون در محدوده طبیعی، تغذیه صحیح، ورزش و رعایت بهداشت فردی است. همینطور بیمار دیابتی باید روزانه پای خویش را معاینه كند تا مشكلات كوچك را سریعا متوجه شده و جلوی صدمه های بزرگ را با روش های ساده شستشو و درمان موضعی، بگیرد.
توجه به برخی نكات می تواند سبب كاهش صدمه دیدن عضو در افراد دیابتی باشد:
هرروز پاهایتان را با آب گرم و صابون ملایم بشویید. به هر نوع ترك، تاول، پوسته پوسته شدن، بریدگی، خراش و قرمزی توجه كنید. دقت كنید كه بعد از هر بار شست وشو، پاها بخصوص میان انگشتان به خوبی خشك شوند. درصورتی كه پایتان گرفتار خشكی شده است می توانید از كرم های مرطوب كننده استفاده كنید اما، باید دقت كنید كرم را میان انگشتان پا استفاده نكنید.
درصورتی كه پایتان دارای میخچه و پینه است به هیچ عنوان شخصا مبادرت به برداشتن آن نكنید و مبحث را با پزشك خود درمیان بگذارید.
نشانه های عفونت را بهتر بشناسیم تب و لرز یكی از نشانه های عفونت است كه در صورت مشاهده باید آنرا با پزشك در نیان بگذارید. عفونت های كوچك با رعایت بهداشت روزانه و مراقبت های ساده و مصرف آنتی بیوتیك تجویز شده از جانب پزشك قابل درمان است اما، درصورتی كه درمان به تاخیر بیفتد، عفونت وسعت یافته و می تواند تا استخوان پا نفوذ كرده و شخص را نیازمند به جراحی كند.
چه نوع كفشی برای افراد دیابتی مناسب است؟ پنجه كفش باید بگونه ای باشد كه انگشتان پا به راحتی حركت كنند. از آنجایی كه پای شما از اعضای صدمه پذیر بدن شماست، كفشی كه قسمت پنجه و پاشنه ی آن باز است، انتخاب مناسبی برای شما نیست. دقت كنید همواره جوراب به پا داشته باشید.