زوار عتبات عالیات مراقب آنفلوانزا باشند

آنی غذا: مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر مركز بهداشت دانشگاه علوم پزشكی زنجان اظهار داشت: آنفلوانزا در كمین زوار عتبات عالیات است.
حسین معصومی در گفت و گو با ایسنا، در ارتباط با پیش گیری از مبتلاشدن به آنفلوانزا در بین زوار عتبات عالیات، اظهار نمود: زوار عتبات عالیات برای پیش گیری از مبتلاشدن به آنفلوانزا باید حدود دو هفته پیش از سفر به كربلا خودرا واكسیناسیون كنند.
وی در ارتباط با علایم بیماری آنفلوانزا، اضافه كرد: این بیماری دارای علایم و نشانه هایی مانند گلودرد شدید، سرفه، تب، سردرد، درد عضلانی، خستگی مفرط، ضعف، تعریق و در مواقعی اسهال و استفراغ است.
این مسئول با اشاره به ضرورت رعایت نكات بهداشتی برای جلوگیری از مبتلاشدن سایر افراد به آنفلوانزا، اشاره كرد: افرادی كه در مسافرت به عتبات عالیات گرفتار آنفلوانزا شده اند باید برای جلوگیری از مبتلاشدن سایر افراد به آنفلوانزا، نكات بهداشتی و مراقبتی همچون فاصله یك متری در تماس با دیگران را رعایت كرده و از حضور در اماكن شلوغ و ارتباط نزدیك با سایر افراد اجتناب كنند.
معصومی با اشاره به ضرورت رعایت نكات بهداشتی زوار كربلا، افزود: زوار عتبات عالیات باید نكات بهداشتی مانند شست وشوی مداوم دست ها با آب و صابون، استفاده از دستمال كاغذی برای پوشاندن جلوی دهان و بینی در حین عطسه و سرفه، از دست دادن، بوسیدن و در آغوش كشیدن افراد و نیز از مالیدن دست های آلوده به چشم، دهان و بینی جلوگیری شود.
وی در ارتباط با سایر بیماری هایی كه در كمین زوار عتبات عالیات است، اظهار نمود: بیماری های اسهالی مانند وبا و مسمومیت های غذایی، بیماری های منتقله از آب و مواد غذایی و بیماری های تنفسی مانند آنفلوانزا و سرماخوردگی بیشتر در كمین زوار عتبات عالیات است. این افراد برای پیش گیری از مبتلاشدن به بیماری ها باید از خوردن غذاهای سرد، شربت های خنك، مصرف آب رودخانه و آب های نگه داری شده در مخازن اجتناب كنند.
این مسئول در ارتباط با زائرانی كه گرفتار بیماری های قلبی و عروقی و… هستند، اضافه كرد: زائرانی كه به بیماری های قلبی و عروقی، فشارخون، دیابت و مشكلات تنفسی همچون آسم هستند پیش از سفر به پزشك مربوطه خود مراجعه نموده و داروهایی را كه مصرف می كنند همراه خود داشته باشند و در طول مسیر استراحت كافی داشته باشند.
مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر مركز بهداشت دانشگاه علوم پزشكی زنجان در ارتباط با مصرف نكردن مواد غذایی، اشاره كرد: زوار باید سبزیجات، میوه های پوست كنده و غذاهای تهیه شده گرم را مصرف كرده و از مصرف غذاهای مانده، كنسروی بدون علایم استاندارد و پروانه ساخت و… اجتناب كنند.
وی در ارتباط با مصرف غذاهای كنسروی، اشاره كرد: باید از سالم بودن غذاهای كنسروی و از مشخصات درج شده روی محصول اطمینان حاصل كرده و این غذاها باید پیش از باز كردن به مدت ۳۰ دقیقه در آب جوشانده و زوار باید از خرید غذاهای كنسروی از دست فروشان اجتناب كنند.

منبع: