پاسخ وزارت بهداشت به اخبار كمبود باتری قلب، سوءاستفاده دلالان از تخلف برخی بیمارستان ها

آنی غذا: به دنبال انتشار اخباری در خصوص كمبود باتری قلب در بیمارستان ها برای بیماران قلبی، رئیس هیات امنای صرفه جویی ارزی در امور معالجه بیماران، اظهار داشت: هیچ مشكلی در تامین باتری قلب نداریم و وضعیت تامین آنرا تا آخر سال جاری برنامه ریزی كرده ایم.

دكتر مهدی یوسفی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به برخی اخبار در خصوص كمبود باتری قلب در بیمارستان ها و فرستادن بیماران به خارج از بیمارستان برای تهیه این وسیله پزشكی، اظهار داشت: ۷۰ درصد باتری های قلب كشور را هیات امنای ارزی تامین می كند و هم اكنون ذخیره مناسبی در این زمینه داریم؛ بطوریكه طی ماه های آینده هیچ مشكلی در زمینه تامین باتری قلب نداریم.

وی با اشاره به اینكه بنا به حكم وزیر بهداشت و تاكیدی كه كرده اند، بیمارستان ها اجازه ندارند كه بیمار را برای تامین دارو یا تجهیزات پزشكی به خارج از بیمارستان بفرستند، اضافه كرد: پروسه تامین تجهیزاتی چون باتری قلب به این صورت است كه بیمارستان ها نیازهای بیماران شان را فهرست كرده و به هیات امنا ارسال می كنند و ما نیازهایشان را برطرف می نماییم.

یوسفی افزود: حتی با عنایت به مشكلات بیمارستان ها در زمینه نقدینگی، بابت تامین تجهیزات و داروهای مورد نیازشان، دریافت نقدی هم از آنها انجام نمی دهیم. برای اینكه بیمارستان ها از بیمه ها طلبكارند. حال اشكال از جایی به وجود آمده كه برخی بیمارستان ها برای تامین این تجهیزات بیماران را به خارج از بیمارستان فرستادند كه این اقدام تخلف است و بارها از طرف وزارت بهداشت هم اعلام شده كه این اقدام نباید صورت گیرد.

وی اشاره كرد: مسلما در این ارجاعات مشكلاتی ایجاد می شود و امكان دارد دلالانی در این بین با بیماران ارتباط برقرار كرده و نسبت به تامین تجهیزات مورد نیازشان با قیمت های گزاف و گران اقدام نمایند. این مساله برای دانشگاه های علوم پزشكی ابلاغ گردیده كه اجازه ندارند بیمار را برای تامین دارو یا تجهیزات پزشكی به خارج از بیمارستان بفرستند. حال اگر بیمارستانی چنین تخلفی مرتكب شد، مردم باید به اداره بازرسی وزارت بهداشت گزارش دهند.

یوسفی با تاكید بر اینكه هیچ مشكلی در تامین باتری قلب نداریم و كارها برمبنای روال معمول انجام می شود، اظهار داشت: هیات امنای ارزی، انواع مختلف باتری های قلب را با ارز دولتی تامین كرده و با همین قیمت هم در اختیار بیمارستان ها قرار می دهیم. البته به سبب مشكلات دانشگاه ها، از آنها دریافت نقدی نداریم؛ به طوریكه هم اكنون حدود ۲۰۰ میلیارد تومان از دانشگاه ها طلب داریم، اما نمی گذاریم كار بیمارستان ها بخوابد؛ چونكه هیات امنای ارزی برای تسهیل كار بیماران تشكیل شده است.

وی با اشاره به وضعیت تامین تجهیزات پزشكی با عنایت به تحریم هایی كه مقابل كشورمان به وجود آمده است، اظهار داشت: مگر می شود كه تحریم ها در تامین دارو و تجهیزات پزشكی موثر نباشد؟. اساسا در تامین تجهیزات پزشكی و دارو هم مشكلاتی ایجاد می شود، اما باید شرایط را مدیریت كرد. قسمتی از همین التهاباتی كه بتازگی در زمینه باتری قلب بوجود آمد، موجب شد كه خیلی از بیماران نگران شوند و به بیمارستان بازگشت كنند و بگویند شاید دو ماه دیگر باتری قلب گیر نیاید، بدین سبب عمل ما را زودتر انجام دهید. این درحالیست كه هم اكنون میزان دپوی ما در زمینه باتری قلب، منطقی است و حدودا تا آخر سال ۱۳۹۸ را برنامه ریزی كرده و مشكلی نداریم. بیماران هم نگران نباشند.

وی اشاره كرد: ما به بیماران اطمینان می دهیم كه تجهیزات مورد نیازشان را تامین می نماییم. بدین سبب عجله نكنند. تاكید می كنم كه مشكل خاصی در این زمینه وجود ندارد؛ چونكه پیش بینی های لازم را از شش ماه قبل در این خصوص انجام داده بودیم.

منبع: